470KH20J
DigiKey Part Number
13-470KH20J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
470KH20J
Description
VARISTOR 47V 3KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
47 V 3 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
52 V
Current - Surge
3 kA
Series
Energy
34J
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
7400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V