470KD14J-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 1.985
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
47 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
470KD14J-F
DigiKey Part Number
13-470KD14J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
470KD14J-F
Description
VARISTOR 47V 2KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
52 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
17J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
4300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V