431KD20J
DigiKey Part Number
13-431KD20J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
431KD20J
Description
VARISTOR 430V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
305J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
930 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V