3KP85CA/B is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
137V Clamp 21.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP85CA/B
DigiKey Part Number
13-3KP85CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP85CA/B
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.9A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V