3KP85A-AT/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
137V Clamp 21.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP85A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-3KP85A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP85A-AT/TR13
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V