3KP170A-AT/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
275V Clamp 10.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP170A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-3KP170A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP170A-AT/TR13
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V