3KP130CA/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
209V Clamp 14.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP130CA/TR13
DigiKey Part Number
13-3KP130CA/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP130CA/TR13
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.4A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Voltage - Breakdown (Min)
144V