3KP10CA/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
17V Clamp 176.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP10CA/B
DigiKey Part Number
13-3KP10CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP10CA/B
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
176.5A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V