391KH05-FTB
DigiKey Part Number
13-391KH05-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
391KH05-FTB
Description
VARISTOR 390V 800A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
390 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Current - Surge
800 A
Series
Energy
17J
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
65 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V