331KD07J-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
330 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
331KD07J-OTR
DigiKey Part Number
13-331KD07J-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
331KD07J-OTR
Description
VARISTOR 330V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
363 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
28J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
210 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
275 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
297 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
330 V