330KH10J
DigiKey Part Number
13-330KH10J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
330KH10J
Description
VARISTOR 33V 1KA DISC 10MM
Customer Reference
Detailed Description
33 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
36.5 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
7J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
3000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
29.5 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
33 V