330KH07J
DigiKey Part Number
13-330KH07J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
330KH07J
Description
VARISTOR 33V 500A DISC 7MM
Customer Reference
Detailed Description
33 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
36.5 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
500 A
Series
Energy
3.5J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
1500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
29.5 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
33 V