330KD20-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 150
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
In Stock: 0
33 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
330KD20-OTR
DigiKey Part Number
13-330KD20-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
330KD20-OTR
Description
VARISTOR 33V 2KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
36.5 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
23J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
11500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
29.5 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
33 V