301KD07J is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
300 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
301KD07J
DigiKey Part Number
13-301KD07J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
301KD07J
Description
VARISTOR 300V 1.75KA DISC 7MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
330 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
26J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
165 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
190 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
250 V
Varistor Voltage (Min)
270 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
300 V