301KD07-FTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Eaton - Electronics Division
In Stock: 389
Eaton - Electronics Division
300 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
301KD07-FTB
DigiKey Part Number
13-301KD07-FTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
301KD07-FTB
Description
VARISTOR 300V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
330 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
20J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
165 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
190 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
250 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
270 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
300 V