2RP075M-8-S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
In Stock: 980
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 873
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.000
Gas Discharge Tube 75 V 20000A (20kA) ±20% 2 Pole Surface Mount
2RP075M-8-S
DigiKey Part Number
13-2RP075M-8-STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RP075M-8-S
Description
GDT 75V 20KA 2 POLE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
20000A (20kA)
Manufacturer
YAGEO
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Spark Over (Nom)
75 V