2RK1200M-4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 3.107
Datasheet
Gas Discharge Tube 1200 V 3000A (3kA) ±20% 2 Pole Surface Mount
2RK1200M-4
DigiKey Part Number
13-2RK1200M-4TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RK1200M-4
Description
GDT 1200V 3KA 2 POLE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
3000A (3kA)
Manufacturer
YAGEO
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Spark Over (Nom)
1200 V