2RK090M-4 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 1.900
Datasheet
Parametric Equivalent
Thinking Electronics
In Stock: 1.800
Datasheet
Gas Discharge Tube 90 V 3000A (3kA) ±20% 2 Pole Surface Mount
2RK090M-4
DigiKey Part Number
13-2RK090M-4TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-2RK090M-4CT-ND - Cut Tape (CT)
13-2RK090M-4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RK090M-4
Description
GDT 90V 3KA 2 POLE SURFACE MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
3000A (3kA)
Manufacturer
YAGEO
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Spark Over (Nom)
90 V