2RH1400M-8
DigiKey Part Number
13-2RH1400M-8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RH1400M-8
Description
GDT 1400V 2.5KA 2 POLE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 1400 V 2500A (2.5kA) ±20% 2 Pole User Defined
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
2500A (2.5kA)
Manufacturer
YAGEO
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
User Defined
Voltage - DC Spark Over (Nom)
1400 V