271KD07J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
270 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
271KD07J
DigiKey Part Number
13-271KD07J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
271KD07J
Description
VARISTOR 270V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
24J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
185 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V