270KH05-FTR
DigiKey Part Number
13-270KH05-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
270KH05-FTR
Description
VARISTOR 27V 100A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
27 V 100 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
31 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
100 A
Series
Energy
0.6J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
930 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
24 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
27 V