220KH20-FP7.5
DigiKey Part Number
13-220KH20-FP7.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
220KH20-FP7.5
Description
VARISTOR 22V 2KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
22 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
26 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
14J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
18500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
19.5 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
22 V