181KH14-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
180 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
181KH14-FTR
DigiKey Part Number
13-181KH14-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181KH14-FTR
Description
VARISTOR 180V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
50J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V