181KH05-O
DigiKey Part Number
13-181KH05-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181KH05-O
Description
VARISTOR 180V 800A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
180 V 800 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
800 A
Series
Energy
7.5J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V