181KD10J-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
180 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
181KD10J-FTR
DigiKey Part Number
13-181KD10J-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181KD10J-FTR
Description
VARISTOR 180V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
30J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
560 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V