180KH10J
DigiKey Part Number
13-180KH10J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180KH10J
Description
VARISTOR 18V 1KA DISC 10MM
Customer Reference
Detailed Description
18 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
21.6 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
3J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
5600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Varistor Voltage (Min)
15 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V