180KH05-TR
DigiKey Part Number
13-180KH05-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180KH05-TR
Description
VARISTOR 18V 250A DISC 5MM
Customer Reference
Detailed Description
18 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
21.6 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
250 A
Series
Energy
0.6J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
1400 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
15 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V