151KH10-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
150 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
151KH10-TR
DigiKey Part Number
13-151KH10-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
151KH10-TR
Description
VARISTOR 150V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
165 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
22J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
670 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
95 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
125 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
135 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
150 V