101KH07J-O is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
100 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
101KH07J-O
DigiKey Part Number
13-101KH07J-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
101KH07J-O
Description
VARISTOR 100V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
12J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V