XP8NA2R2CXT
DigiKey Part Number
5048-XP8NA2R2CXTTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP8NA2R2CXTCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP8NA2R2CXTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP8NA2R2CXT
Description
MOSFET N-CH 80V 35A 168A PMPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 35A (Ta), 168A (Tc) 5W (Ta), 113.6W (Tc) Surface Mount PMPAK® 5 x 6
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.2mOhm @ 20A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
179 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9328 pF @ 60 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
5W (Ta), 113.6W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PMPAK® 5 x 6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V