VES150PS12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 91
Datasheet
Similar
XP Power
In Stock: 8
Datasheet
12V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
VES150PS12
DigiKey Part Number
1470-4464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VES150PS12
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.66" L x 2.79" W x 1.56" H (169.2mm x 70.9mm x 39.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, TUV, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
12.5A
Base Product Number
Power (Watts)
150 W