VCE10US15
DigiKey Part Number
1470-4528-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCE10US15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 670mA 85 ~ 305 VAC Input
Category
Power (Watts)
10 W
Manufacturer
XP Power
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
80%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.00" L x 1.15" W x 0.91" H (50.8mm x 29.2mm x 23.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
Current - Output (Max)
670mA