VCE05US15
DigiKey Part Number
1470-3723-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCE05US15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 330mA 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
XP Power
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.30" L x 1.10" W x 0.75" H (33.0mm x 27.9mm x 19.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
330mA
Load Regulation
±2%
Power (Watts)
5 W