RDH30072WS48
DigiKey Part Number
1470-4586-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDH30072WS48
Description
DC DC CONVERTER 48V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 6.25A 43V - 160V Input
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
Railway
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Last Time Buy
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Min)
43V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
6.25A
Base Product Number
Power (Watts)
300 W