PCM50UT02
DigiKey Part Number
PCM50UT02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCM50UT02
Description
AC/DC DSKTP ADPT 3.3V +/-12V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3V, 12V, -12V 50 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
50 W
Manufacturer
XP Power
Applications
Medical
Series
Efficiency
75%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Active
Output Connector
DIN, 5 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
48" (1.22m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.75" L x 2.99" W x 1.69" H (146.0mm x 76.0mm x 43.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CCC
Voltage - Output
3.3V, 12V, -12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5A, 2A, 800mA