PCM50US18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
18V 50 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
PCM50US18
DigiKey Part Number
PCM50US18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCM50US18
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
50 W
Manufacturer
Applications
Medical
Series
Efficiency
80%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
DIN, 5 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
48" (1.22m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.75" L x 2.99" W x 1.69" H (146.0mm x 76.0mm x 43.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CCC
Voltage - Output
18V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.77A