PBT01F03D15-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 34mA, 34mA 3V - 3.6V Input
PBT01F03D15-TR
DigiKey Part Number
1470-PBT01F03D15-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBT01F03D15-TR
Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
76%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
2
Package / Case
10-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Voltage - Input (Max)
3.6V
Approval Agency
CE, EN, IEC, UKCA, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
34mA, 34mA