MFA350PS48
DigiKey Part Number
MFA350PS48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFA350PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 350W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFA350PS48 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Hot Swappable, Load Sharing, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.80" L x 3.20" W x 1.50" H (172.7mm x 81.3mm x 38.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
7.3 A