LCL500PS15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Cosel USA, Inc.
In Stock: 6
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
LCL500PS15
DigiKey Part Number
1470-2147-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCL500PS15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 500W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
9.84" L x 5.00" W x 2.08" H (250.0mm x 127.0mm x 53.0mm)
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
34 A