JTD2024S12
DigiKey Part Number
1470-4099-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTD2024S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
88.5%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.41" H (40.6mm x 25.4mm x 10.4mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
1.67A
Base Product Number
Power (Watts)
20 W