JCP4048D15
DigiKey Part Number
JCP4048D15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCP4048D15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 42W
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 1.4A, 1.4A 36V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
1.4A, 1.4A
Mfr
Power (Watts)
42 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
91%
Voltage - Input (Min)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)