JCK2024D12
DigiKey Part Number
JCK2024D12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCK2024D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 835mA, 835mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
JCK2024D12 Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
90%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 2
-12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
835mA, 835mA