JCK1512D15
DigiKey Part Number
JCK1512D15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCK1512D15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 500mA, 500mA 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JCK1512D15 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA, 500mA
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
5-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)