JCD0612S12
DigiKey Part Number
JCD0612S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JCD0612S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JCD0612S12 Models
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
81%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
500mA