ISV0224D12
DigiKey Part Number
1470-ISV0224D12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISV0224D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 83mA, 83mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ISV0224D12 Models
Category
Current - Output (Max)
83mA, 83mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Number of Outputs
2
Efficiency
78%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.58" L x 0.57" W x 0.35" H (14.7mm x 14.4mm x 9.0mm)