FCM400PS48 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 9
Datasheet
FORTEC Power GmbH
In Stock: 152
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 275 VAC Input
FCM400PS48
DigiKey Part Number
1470-1320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCM400PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 400W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.00" L x 4.00" W x 1.93" H (152.4mm x 101.6mm x 49.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
8.3 A