EPL150PS24
DigiKey Part Number
1470-4541-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPL150PS24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EPL150PS24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 0.99" H (101.6mm x 50.8mm x 25.2mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
4.17 A