ECP180PS28
DigiKey Part Number
1470-2374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECP180PS28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECP180PS28 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 0.84" H (101.6mm x 50.8mm x 21.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
28V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
6.43 A