ECM100US33
DigiKey Part Number
1470-1226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECM100US33
Description
AC/DC CONVERTER 33V 100W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 33V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
80%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.50" L x 2.50" W x 1.20" H (114.3mm x 63.5mm x 30.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
33V
Standard Number
Current - Output 1
3 A