ECM100US24
DigiKey Part Number
ECM100US24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECM100US24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECM100US24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
80%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.50" L x 2.50" W x 1.20" H (114.3mm x 63.5mm x 30.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
4.1 A